
Så har der været gang i den rundt omkring i lokalområdet, hvor stort set alle holdene har været i kamp i denne weekend.
Vi starter som sædvanligt hos de yngste.
U8 var repræsenteret med 3 hold ved U8 stævnet i Petersmindehallen, Hover lørdag eftermiddag. Trænerteamet er meget glade for den store opbakning der har været blandt børnene og forældre i gennem hele sæsonen da mange børn har deltaget i U8 stævnerne.
Og endnu engang var det en stor oplevelse for de mange børn som var i kamp.
U9 drenge var på togt til Sydals hvor det desværre blev til to nederlag.
Det skal dog bemærkes at stolpen var i vejen langt over 20 gange i løbet af de to kampe.
Men trods alt vendte drengene hjem med højt humør over en godkendt præstation.
Unge Marcus Birkbo markerede sig dog med at præstere et gult kort samt 2 x 2 minutters udvisning indenfor de første 7 minutter af hans første kamp på stor bane.
U10 piger vandt sæsonens første sejr da det blev til sejr over Fredericia HK.
Til gengæld måtte de indkassere et nyt nederlag mod Vejle HK.
U10 drenge A og U12 drenge AA måtte efter en forrygende start i deres respektive puljer indkasserer forårets første nederlag.
U10 drenge tabte både til Kolding IF og Vinding søndag formiddag i Gauerslundhallen efter 2 kampe hvor spillet ikke fungerede særligt godt i begge ender.
U12 drenge AA var på besøg i Fredericia og fik en gevaldig øretæve på 10-23 så det er tilbage på træningsbanen for begge holds vedkommende så der kan blive rettet op på spillet inden de næste kampe.
U12 piger B fik endnu en sejr og 2 point på kontoen.
Line Iversen var med 2 mål i slutfasen stærkt medvirkende til at pigerne vandt over Smidstrup-Skærup.
U14 piger havde begge hold i aktion søndag i Vorbasse og det blev til 2 komfortable sejre over henholdsvis Vorbasse og Egtved og dermed fik pigerne revancheret sig for sidste weekends nederlag.
U16 drenge A var til lokalopgør mod Fredericia/Trelde i Bøgeskovhallen. Træner Brian Pinholt var ikke på bænken i dagens opgave og i hans fravær måtte Anne-Marie Hansen og Jane Kirkeby.
Det hjalp dog ikke synderligt men det blev trods alt til et hæderligt nederlag på 3 mål.
Hos seniorerne hentede kom Serie 2 Damerne tilbage på sejrskurs. På udebane blev det til en sejr på 22-13 over Ammitzbøl.
3. Divisionsdamerne kunne som ventet ikke nappe point mod Haderslev KFUM, der vandt stort: 18-34.
Heller ikke herrerne i Jyllandsserien fik point på kontoen - holdet tabte knebent 16-15 til Folding-Brørup.
Du kan få et samlet overblik over weekendens resultater ved at trykke her