top of page

U10 piger takker af for denne sæson


En lang sæson er ved at være overstået og som den første årgang har klubbens U10 piger spillet deres sidste turneringskampe i løbet af weekenden. Vi vil i den kommende tid skrive lidt om de forskellige årgange som Børkop HK har haft i denne sæson efterhånden som deres sæson slutter.

En af de gode historier, blandt mange, findes netop ved vores U10 piger. En sæson hvor holdet startede med 8 piger og nu hvor holdet har spillet deres sidste turneringskampe, så kan vi nu tælle over 20 aktive piger som jævnligt kommer til træning hver uge. På det seneste er der kommet nye piger til holdet som ikke er talt med i regnskabet endnu og derfor er det med ekstra stor glæde for bestyrelsen i Børkop HK at kunne meddele at et af sæsonens store mål, som var at kunne skabe fremgang og spillervækst hos denne årgang, må betegnes som særdeles vellykket.

Selvom sæsonen ikke helt er slut endnu for pigernes vedkommende da holdet skal deltage ved VGIF Cup i april måned, så er det en tilfreds formand for Børkop HK, Torben Iversen, som kan konstatere at vi atter har fået gang i en stor U10 pige årgang i denne sæson.

"Det er fantastisk at kunne fortælle at vi efter et par magre år hos U10 piger medlemsmæssigt, igen kan vise rigtig gode tal nede hos denne årgang i indeværende sæson. Det er ikke nogen hemmelighed at vi har kæmpet lidt med at kunne lokke flere piger i 9-10 års alderen til at komme i hallen og spille håndbold. Vi havde i bestyrelsen som målsætning op til denne sæson, bl.a. at sætte fokus på at få flere børn i U10 årgangen, især fra Brejning, til at begynde i klubben. Og den målsætning er nået da pigerne nu kan præsentere mere end 20 aktive piger.

I den forbindelse vil jeg gerne takke Martin Harbo som har været overordnet ansvarlig for hele vores U10 årgang, både drenge og piger, for hans store indsats i denne sæson da han har hjulpet til hos U10 piger selvom hans fokus har været hos U10 drenge. Med hans opsøgende arbejde, med bl.a at have undervist på Fælleshåbsskolen i efteråret i idrætstimerne, så er det lykkedes at få gang i flere piger fra Brejning og dermed har vi fået tilgang fra et område hvor der ikke har været så mange børn fra i de seneste år." lyder det fra klubbens formand.

"Det har måske ikke været de store, flotte resultater vi ser fra U10 piger, bortset fra en flot andenplads ved Jolly Cup i efteråret, men vi må absolut ikke glemme at mange af de her piger aldrig har spillet håndbold før de begyndte i denne sæson. Det vigtigste for mig, og klubben, er at vi kan præsentere en masse glade piger som kommer glade hjem efter hver træning. Vi ved også at der har været endnu flere piger som har vist interesse for at spille men da de i forvejen har haft mange andre aktiviteter at gå til, så har svaret været at de nok først ville begynde at spille håndbold i næste sæson. Så vi håber naturligvis at de dukker op når næste sæson starter i august måned."

U10 piger startede med Martin Harbo som træner tilbage i august måned. Kort efter kom Cathrine Højen Hansen og Katrine Marschall indover og de to unge damer har siden været trænere for pigerne i denne sæson. U10 pigerne fortsætter med træningen indtil midt i april og kan se frem i mod deltagelsen ved stævnet i Vissenbjerg hvor holdet deltager med 11 piger. Derefter holdes der et par ugers pause pga. påskeferien inden der holdes sæsonafslutning i uge 17.

bottom of page