top of page

Børkop HK præsenterer nyt logo

Som markering af klubbens 20 årige jubilæumssæson siden Børkop Håndboldklub blev stiftet i 1997, kan vi med glæde meddele at klubbens gamle logo er blevet erstattet af et nyt. Klubbens nye bestyrelse vedtog inden sommerpausen at muligheden for at skifte det gamle logo ud var til stede i forbindelse med det 20 årige jubilæum. Og her valgte bestyrelsen at alle skulle have mulighed for at komme med forslag til hvordan det skulle se ud ved at udstede en konkurrence.

Det gamle logo er tilbage fra tiden hvor områdets foreninger hørte under samme navn. "Og da vi ikke mere spiller i blå trøjer, men i røde, så var det naturligvis en let beslutning at tage stilling til som vi håber alle jer derude vil tage godt i mod" lyder det fra bestyrelsen for Børkop HK.

Vinderen af konkurrencen og et gavekort på 1.500 kr. til Sport 24, blev Sylvia Petersen Jacobsen. Stort tillykke!

Klubbens nye logo vil i første omgang fremgå her på hjemmesiden, samt på vores Facebookside.

Senere når nye tøjpakker og andet materiale med klubbens logo bliver bestilt, ændres der samtidigt over til det nye logo.

bottom of page