top of page

Herrerne storsejrede på hjemmebanen

Der har været gang i den i hallen i den weekend der nu snart er overstået. Det har i det hele taget været en blandet weekend for klubbens hold. Først kan vi notere at klubbens senior herrehold kom ovenpå igen efter nederlaget til Team Helle Håndbold i tirsdags.

Børkop mødte Christiansfeld og det stod klart fra de første minutter hvem der ville tage de to point med hjem. Det blev en kamp som stod i kontraens tegn da mange af målene blev scoret på hurtige opløb. Men det blev også en kamp hvor der blev gået gevaldigt til den fra begge hold i forsvaret. Hele 13 udvisninger og et rødt kort blev det til undervejs, men Børkop var modstanderne klart overlegne og gik fra banen med cifrene 30-15 i Børkops favør.

Mange mål blev der også scoret i nogle af de andre kampe. U14 drenge var taget en tur til Ribe og da holdet var ramt af to afbud, måtte to tidligere spillere indkaldes til dagens kamp. Men det betød ikke det helt store da drengene havde gang i scoringerne i modstandernes mål og en relativ sikker sejr på 24 -19 kom i hus og holdet holder dermed fast som toer i deres pulje efter Kolding.

U12 drenge var også i målhumør, men efter afbud fra det halve af holdet betød at holdets træner måtte ryste posen gevaldigt eftersom de bedste U10 drengespillere ikke kunne hjælpe pga. fodboldkampe, så måtte der andre alternativer til. To U12 pigespillere, en enkelt U10 spiller samt en U8 spiller blev indkaldt til dagens kamp mod Skibet. Det skal være sjovt at spille håndbold, hvilket også kunne ses på banen da det noget utraditionelt sammensatte hold så ud til at hygge sig i de 40 minutter kampen varede. Og her markerede U8 stortalentet Victor Vand sig fornemt med sin første scoring på U12 niveau selvom der går nogle år før han selv spiller fast på det niveau. 26-16 blev resultatet. Og så stod den ellers på flødeboller og sodavand for dagens indsats.

Pigeholdene fik dog ikke scoret nær så mange mål men det betyder ikke at man ikke vinder. Bare man scorer flere end modstanderne.

Først U10 pige B som var taget til Bøgeskovhallen søndag eftermiddag. Her blev den første kamp tabt med 2-6 til Jelling. Der kom dog mere gang i målscoringerne i den anden kamp mod Nr. Bjært og sejren på 9-4 betyder at holdet nu ligger i midterfeltet i puljen og der er forhåbentligt udsigt til endnu flere point næste weekend hvor holdet skal møde de to bundhold i puljen som endnu har de første point til gode i foråret.

U12 pigerne, som ses herunder på billedet, havde til gengæld ikke den bedste dag i kampen mod Christiansfeld. Pigerne kunne slet ikke få spillet til at fungere og når modstandernes målmand også ramte en god dag med mange redninger, så er det svært at hente to point. En tæt kamp endte med et nederlag på 7-9.

U14 piger fik til gengæld en flot sejr over Vejle Håndbold Klub da de gik fra banen med resultatet 15-11. Et opmuntrende resultat ovenpå nederlaget i torsdag til Bjert IF. Holdet kan nu se frem til en rigtig svær kamp på næste søndag mod topholdet Søndermarkens som indtil videre er ubesejret og ikke har sat et point til.

Lørdag eftermiddag var U10 drenge A værter i Gauerslundhallen da holdet i deres første kamp mødte Vinding. Trods sejren på 12-6, var det ikke et hold som var i godt spillehumør selvom de havde fordelen af hjemmebane. Det blev ikke meget bedre i den næste kamp mod Haderslev som til dagen havde lagt en perfekt taktik mod Børkops stærke bagspillere. Det blev ikke den mest underholdende kamp at se på da begge hold gik til stålet i forsvaret og derfor gik det mere op i enkeltmandspræstioner på banen. Bagud 8-9 fik Børkop afsluttet i allersidste sekund men desværre lige forbi mål. Et ærgerligt nederlag men drengene topper fortsat deres række. En lang pause venter nu indtil drengene skal i aktion igen sidst i februar.

bottom of page