top of page

Årets træner blev...

Ved den netop overståede generalforsamling skulle årets træner findes for sæsonen 2018/19.

Og det blev spillende træner for herreholdet, Mikkel Møller.

Mikkel har i den netop overståede sæson været stærkt medvirkende til at herrerne rykkede op i Jyllandsserien, hvilket har haft en stor indflydelse på valget som årets træner. Men samtidigt har han også formået at indsluse flere af klubbens unge spillere på holdet som er rykket op på seniorniveau indenfor de sidste års tid. Bl.a. to af klubbens U18 drenge har nærmest på rekordtid fundet sig godt tilrette blandt de ældre på holdet og har haft en stor andel i oprykningen.

En af de U18 drenge er Emil Oxholm, som er blevet valgt som årets ildsjæl i klubben.

Emil har næsten været her, der og alle vegne i klubben i denne sæson. Udover trænergerningen som U10 træner og som spiller på U18 og herreholdet, har Emil også ageret målmandstræner samt hjulpet til ved diverse frivillige opgaver for klubben.

Stort tillykke til Mikkel og Emil for deres store indsats for klubbens i denne sæson.

bottom of page