top of page

Børkop HK klar til ny sæson

Så varer det ikke længe før vi atter engang skal til at finde håndboldskoene frem og få sved på panden her efter sommerpausen.

Børkop HK hilser endnu engang sine medlemmer, gamle som nye, velkommen til en ny sæson som byder på mange nye oplevelser og udfordringer på håndboldbanen.

Et kort kig på hvad vi har på tegnebrættet til den nye sæson, er bl.a. at vi hos senior, både på herre- og damesiden, arbejder på at kunne stille med to hold til turneringen. På herresiden kan vi, efter et par års fravær, atter engang se frem til håndbold på højere niveau, da holdet som bekendt sikrede sig oprykning til Jyllandsserien i foråret.

På ungdomssiden kan vi i denne sæson tilbyde håndbold for områdets børn og unge fra U13 årgangen og helt ned til Trille Trolde.

Hos U15 piger kan Børkop HK desværre ikke stille med et hold af egne spillere så her er man i øjeblikket i dialog med Smidstrup-Skærup Håndbold, som har samme udfordring, om at lave et holdfællesskab, så vi fortsat kan tilbyde vores piger at spille håndbold i området fremfor at pigerne måtte rykke til en anden klub.

De fleste af klubbens hold starter op i uge 33. Kun holdene Trille Trolle, U6-U9 har første træning lidt senere.

Ved at gå ind på holdenes egne sider her på hjemmesiden, kan man finde mere om hvornår de enkelte hold har første træning.

Med ønsket om en rigtig god sæson til alle vores medlemmer, trænere og forældre.

Børkop HK´s bestyrelse

bottom of page